World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

United States congressional delegations from Connecticut

 

United States congressional delegations from Connecticut

These are tables of congressional delegations from Connecticut to the United States Senate and United States House of Representatives.

United States Senate

Class 1 Senators Congress Class 3 Senators
Oliver Ellsworth
(Pro-Admin)
1st (1789–1791) William S. Johnson
(Pro-Admin)
2nd (1791–1793)
Roger Sherman
(Pro-Admin)
3rd (1793–1795)
Stephen M. Mitchell
(Pro-Admin)
4th (1795–1797) Jonathan Trumbull, Jr. (F)
James Hillhouse (F) Uriah Tracy (F)
5th (1797–1799)
6th (1799–1801)
7th (1801–1803)
8th (1803–1805)
9th (1805–1807)
10th (1807–1809)
Chauncey Goodrich (F)
11th (1809–1811)
Samuel W. Dana (F)
12th (1811–1813)
13th (1813–1815)
David Daggett (F)
14th (1815–1817)
15th (1817–1819)
16th (1819–1821) James Lanman (D-R)
Elijah Boardman (D-R) 17th (1821–1823)
18th (1823–1825)
Henry W. Edwards (D-R)
19th (1825–1827) Calvin Willey
(Adams)
Samuel A. Foot (Anti-J) 20th (1827–1829)
21st (1829–1831)
22nd (1831–1833) Gideon Tomlinson (Anti-J)
Nathan Smith (W) 23rd (1833–1835)
24th (1835–1837)
John M. Niles (D-R)
25th (1837–1839) Perry Smith (D)
Thaddeus Betts (W) 26th (1839–1841)
Jabez W. Huntington (W)
27th (1841–1843)
28th (1843–1845) John M. Niles (D)
29th (1845–1847)
30th (1847–1849)
Roger S. Baldwin (W)
31st (1849–1851) Truman Smith (W)
Isaac Toucey (D) 32nd (1851–1853)
33rd (1853–1855)
Francis Gillette
(FS)
34th (1855–1857) Lafayette S. Foster (O)
James Dixon (R) 35th (1857–1859)
36th (1859–1861)
37th (1861–1863)
38th (1863–1865)
39th (1865–1867)
40th (1867–1869) Orris S. Ferry (R)
William A. Buckingham (R) 41st (1869–1871)
42nd (1871–1873)
43rd (1873–1875)
William W. Eaton (D)
44th (1875–1877)
James E. English (D)
William H. Barnum (D)
45th (1877–1879)
46th (1879–1881) Orville H. Platt (R)
Joseph R. Hawley (R) 47th (1881–1883)
48th (1883–1885)
49th (1885–1887)
50th (1887–1889)
51st (1889–1891)
52nd (1891–1893)
53rd (1893–1895)
54th (1895–1897)
55th (1897–1899)
56th (1899–1901)
57th (1901–1903)
58th (1903–1905)
Morgan G. Bulkeley (R) 59th (1905–1907) Frank B. Brandegee (R)
60th (1907–1909)
61st (1909–1911)
George P. McLean (R) 62nd (1911–1913)
63rd (1913–1915)
64th (1915–1917)
65th (1917–1919)
66th (1919–1921)
67th (1921–1923)
68th (1923–1925)
Hiram Bingham III (R)
69th (1925–1927)
70th (1927–1929)
Frederic C. Walcott (R) 71st (1929–1931)
72nd (1931–1933)
73rd (1933–1935) Augustine Lonergan (D)
Francis T. Maloney (D) 74th (1935–1937)
75th (1937–1939)
76th (1939–1941) John A. Danaher (R)
77th (1941–1943)
78th (1943–1945)
79th (1945–1947) Brien McMahon (D)
Thomas C. Hart (R)
Raymond E. Baldwin (R)
80th (1947–1949)
81st (1949–1951)
William Benton (D)
82nd (1951–1953)
William A. Purtell (R)
Prescott Bush (R)
William A. Purtell (R) 83rd (1953–1955)
84th (1955–1957)
85th (1957–1959)
Thomas J. Dodd (D) 86th (1959–1961)
87th (1961–1963)
88th (1963–1965) Abraham A. Ribicoff (D)
89th (1965–1967)
90th (1967–1969)
91st (1969–1971)
Lowell P. Weicker, Jr. (R) 92nd (1971–1973)
93rd (1973–1975)
94th (1975–1977)
95th (1977–1979)
96th (1979–1981)
97th (1981–1983) Christopher Dodd (D)
98th (1983–1985)
99th (1985–1987)
100th (1987–1989)
Joseph Lieberman (D) 101st (1989–1991)
102nd (1991–1993)
103rd (1993–1995)
104th (1995–1997)
105th (1997–1999)
106th (1999–2001)
107th (2001–2003)
108th (2003–2005)
109th (2005–2007)
Joseph Lieberman
(Independent Democrat)
110th (2007–2009)
111th (2009–2011)
112th (2011–2013) Richard Blumenthal (D)
Chris Murphy (D) 113th (2013–2015)
114th (2015–2017)

Passages

Congress Senator Reason for Vacancy Appointed Successor Date of Appointment Elected Successor Date of Election
2nd William S. Johnson Resigned March 4, 1791. None Roger Sherman June 13, 1791
3rd Roger Sherman Died July 23, 1793. None Stephen M. Mitchell December 2, 1793
4th Oliver Ellsworth Resigned March 8, 1796 to be Chief Justice of the United States. None James Hillhouse May 12, 1796
4th Jonathan Trumbull, Jr. Resigned June 10, 1796, possibly to be Lieutenant Governor of Connecticut. None Uriah Tracy October 13, 1796
10th Uriah Tracy Died July 19, 1807. None Chauncey Goodrich October 25, 1807
11th James Hillhouse Resigned June 18, 1810. none Samuel W. Dana December 4, 1810
13th Chauncey Goodrich Resigned May 1813 to be Lieutenant Governor of Connecticut. None David Daggett May 13, 1813
18th Elijah Boardman Died August 18, 1823. Henry W. Edwards October 8, 1823 Henry W. Edwards
19th James Lanman was elected to the Senate to the term beginning March 4, 1825 but was not permitted to qualify.
24th Samuel A. Foot Resigned May 9, 1834 to be Governor of Connecticut. None; apparently no replacement was made.
24th Nathan Smith Died December 6, 1835. John M. Niles December 21, 1835 John M. Niles
26th Thaddeus Betts Died April 7, 1840. none Jabez W. Huntington May 4, 1840
30th Jabez W. Huntington Died November 1, 1847. Roger S. Baldwin November 11, 1847 Roger S. Baldwin
33rd Truman Smith Resigned May 24, 1854. none Francis Gillette May 24, 1854
43rd William A. Buckingham Died February 5, 1875. William W. Eaton February 5, 1875 none
44th Orris S. Ferry Died November 21, 1875. James E. English November 27, 1875 William H. Barnum May 18, 1876
59th Orville H. Platt Died April 21, 1905. none Frank B. Brandegee May 10, 1905
68th Frank B. Brandegee Died October 14, 1924 by suicide. none Hiram Bingham December 17, 1924
79th Francis T. Maloney Died January 16, 1945 Thomas C. Hart February 15, 1945 Raymond E. Baldwin December 27, 1946
81st Raymond E. Baldwin Resigned December 16, 1949. William Benton December 17, 1949 William Benton
82nd Brien McMahon Died July 28, 1952. William A. Purtell August 29, 1952 Prescott Bush November 4, 1952

House of Representatives

Congress Elected state-wide at-large on a general ticket
1st seat 2nd seat 3rd seat 4th seat 5th seat 6th seat 7th seat
1st
(1789–1791)
Benjamin Huntington (Pro-Admin) Roger Sherman (Pro-Admin) Jonathan Sturges (Pro-Admin) Jonathan Trumbull, Jr. (Pro-Admin) Jeremiah Wadsworth (Pro-Admin)
2nd
(1791–1793)
James Hillhouse (Pro-Admin) Amasa Learned (Pro-Admin)
3rd
(1793–1795)
Joshua Coit (P) Zephariah Swift (P) Uriah Tracy (P)
4th
(1795–1797)
  James Hillhouse (F) Chauncey Goodrich (F) Joshua Coit (F) Roger Griswold (F) Nathaniel Smith (F) Zephariah Swift (F) Uriah Tracy (F)
  James Davenport (F) Samuel W. Dana (F)
5th
(1797–1799)
  John Allen (F)
  William Edmond (F) Jonathan Brace (F)
6th
(1799–1801)
  Elizur Goodrich (F) John Davenport (F)
  John Cotton Smith (F)
7th
(1801–1803)
Benjamin Tallmadge (F) Calvin Goddard (F) Elias Perkins (F)
8th
(1803–1805)
Simeon Baldwin (F)
9th
(1805–1807)
  Jonathan O. Moseley (F)
  Theodore Dwight (F]]) Timothy Pitkin (F) Lewis B. Sturges (F)
10th
(1807–1809)
Epaphroditus Champion (F)
11th
(1809–1811)
 
  Ebenezer Huntington (F)
12th
(1811–1813)
Lyman Law (F)
13th
(1813–1815)
14th
(1815–1817)
15th
(1817–1819)
  Thomas Scott Williams (F) Uriel Holmes (F) Samuel B. Sherwood (F) Nathaniel Terry (F) Ebenezer Huntington (F)
  Sylvester Gilbert (D-R)
16th
(1819–1821)
Gideon Tomlinson (D-R) Samuel A. Foot (D-R) Elisha Phelps (D-R) John Russ (D-R) Jonathan O. Moseley (D-R) James Stevens (D-R) Henry W. Edwards (D-R)
17th
(1821–1823)
Daniel Burrows (D-R) Ansel Sterling (D-R) Noyes Barber (D-R) Ebenezer Stoddard (D-R)
18th
(1823–1825)
Gideon Tomlinson (Adams-Clay D-R) Lemuel Whitman (Adams-Clay D-R) Ansel Sterling (Adams-Clay D-R) Samuel A. Foot (Adams-Clay D-R) Noyes Barber (Adams-Clay D-R) Ebenezer Stoddard (Adams-Clay D-R)
19th
(1825–1827)
Gideon Tomlinson (Anti-J) John Baldwin (Anti-J) Ralph I. Ingersoll (Anti-J) Orange Merwin (Anti-J) Noyes Barber (Anti-J) Elisha Phelps (Anti-J)
20th
(1827–1829)
David Plant (Adams) John Baldwin (Adams) Ralph I. Ingersoll (Adams) Orange Merwin (Adams) Noyes Barber (Adams) Elisha Phelps (Adams)
21st
(1829–1831)
William W. Ellsworth (Anti-J) Jabez W. Huntington (Anti-J) Ralph I. Ingersoll (Anti-J) Ebenezer Young (Anti-J) Noyes Barber (Anti-J) William L. Storrs (Anti-J)
22nd
(1831–1833)
23rd
(1833–1835)
  Samuel A. Foot (Anti-J) Samuel Tweedy (Anti-J)
  Joseph Trumbull (Anti-J) Phineas Miner (Anti-J) Ebenezer Jackson, Jr. (Anti-J)
24th
(1835–1837)
  Elisha Haley (J) Samuel Ingham (J) Andrew T. Judson (J) Lancelot Phelps (J) Isaac Toucey (J) Zalmon Wildman (J)
  Orrin Holt (J) Thomas T. Whittlesey (J)

Starting in 1837, Connecticut abandoned general tickets and adopted districts instead.

Congress District
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
25th
(1837–1839)
Isaac Toucey (D) Samuel Ingham (D) Elisha Haley (D) Thomas T. Whittlesey (D) Lancelot Phelps (D) Orrin Holt (D)
26th
(1839–1841)
  Joseph Trumbull (W) William L. Storrs (W) Thomas W. Williams (W) Thomas B. Osborne (W) Truman Smith (W) John H. Brockway (W)
  William W. Boardman (W)
27th
(1841–1843)
28th
(1843–1845)
Thomas H. Seymour (D) John Stewart (D) George S. Catlin (D) Samuel Simons (D)
29th
(1845–1847)
James Dixon (W) Samuel Dickinson Hubbard (W) John A. Rockwell (W) Truman Smith (W)
30th
(1847–1849)
31st
(1849–1851)
Loren P. Waldo (D) Walter Booth (FS) Chauncey F. Cleveland (D) Thomas B. Butler (W)
32nd
(1851–1853)
Charles Chapman (W) Colin M. Ingersoll (D) Origen S. Seymour (D)
33rd
(1853–1855)
James T. Pratt (D) Nathan Belcher (D)
34th
(1855–1857)
Ezra Clark, Jr. (K-N) John Woodruff (K-N) Sidney Dean (K-N) William W. Welch (K-N)
35th
(1857–1859)
Ezra Clark, Jr. (R) Samuel Arnold (D) Sidney Dean (R) William D. Bishop (D)
36th
(1859–1861)
Dwight Loomis (R) John Woodruff (R) Alfred A. Burnham (R) Orris S. Ferry (R)
37th
(1861–1863)
James E. English (D) George C. Woodruff (D)
38th
(1863–1865)
Henry C. Deming (R) Augustus Brandegee (R) John Henry Hubbard (R)
39th
(1865–1867)
Samuel L. Warner (R)
40th
(1867–1869)
Richard D. Hubbard (R) Julius Hotchkiss (D) Henry H. Starkweather (R) William H. Barnum (D)
41st
(1869–1871)
Julius L. Strong (R) Stephen W. Kellogg (R)
42nd
(1871–1873)
 
  Joseph R. Hawley (R)
43rd
(1873–1875)
44th
(1875–1877)
  George M. Landers (D) James Phelps (D)
  John T. Wait (R) Levi Warner (D)
45th
(1877–1879)
46th
(1879–1881)
Joseph R. Hawley (R) Frederick Miles (R)
47th
(1881–1883)
John R. Buck (R)
48th
(1883–1885)
William W. Eaton (D) Charles Le Moyne Mitchell (D) Edward W. Seymour (D)
49th
(1885–1887)
John R. Buck (R)
50th
(1887–1889)
Robert J. Vance (D) Carlos French (D) Charles A. Russell (R) Miles T. Granger (D)
51st
(1889–1891)
William E. Simonds (R) Washington F. Willcox (D) Frederick Miles (R)
52nd
(1891–1893)
Lewis Sperry (D) Robert E. De Forest (D)
53rd
(1893–1895)
James P. Pigott (D)
54th
(1895–1897)
E. Stevens Henry (R) Nehemiah D. Sperry (R) Ebenezer J. Hill (R)
55th
(1897–1899)
56th
(1899–1901)
57th
(1901–1903)
 
  Frank B. Brandegee (R)
58th
(1903–1905)
  At-large
  George L. Lilley (R)
59th
(1905–1907)
 
  Edwin W. Higgins (R)
60th
(1907–1909)
61st
(1909–1911)
John Q. Tilson (R)
62nd
(1911–1913)
Thomas L. Reilly (D)
1st district 2nd district 3rd district 4th district 5th district
63rd
(1913–1915)
Augustine Lonergan (D) Bryan F. Mahan (D) Thomas L. Reilly (D) Jeremiah Donovan (D) William Kennedy (D)
64th
(1915–1917)
P. Davis Oakey (R) Richard P. Freeman (R) John Q. Tilson (R) Ebenezer J. Hill (R) James P. Glynn (R)
65th
(1917–1919)
  Augustine Lonergan (D)
  Schuyler Merritt (R)
66th
(1919–1921)
67th
(1921–1923)
E. Hart Fenn (R)
68th
(1923–1925)
Patrick B. O'Sullivan (D)
69th
(1925–1927)
James P. Glynn (R)
70th
(1927–1929)
71st
(1929–1931)
 
  Edward W. Goss (R)
72nd
(1931–1933)
Augustine Lonergan (D) William L. Tierney (D)
73rd
(1933–1935)
  Herman P. Kopplemann (D) William L. Higgins (R) Francis T. Maloney (D) Schuyler Merritt (R) At-large
  Charles M. Bakewell (R)
74th
(1935–1937)
James A. Shanley (D) J. Joseph Smith (D) William M. Citron (D)
75th
(1937–1939)
William J. Fitzgerald (D) Alfred N. Phillips (D)
76th
(1939–1941)
William J. Miller (R) Thomas R. Ball (R) Albert E. Austin (R) B. J. Monkiewicz (R)
77th
(1941–1943)
  Herman P. Kopplemann (D) William J. Fitzgerald (D) Le Roy D. Downs (D) Lucien J. Maciora (D)
  Joseph E. Talbot (R)
78th
(1943–1945)
William J. Miller (R) John D. McWilliams (R) Ranulf Compton (R) Clare B. Luce (R) B. J. Monkiewicz (R)
79th
(1945–1947)
Herman P. Kopplemann (D) Chase G. Woodhouse (D) James P. Geelan (D) Joseph F. Ryter (D)
80th
(1947–1949)
William J. Miller (R) Horace Seely-Brown, Jr. (R) Ellsworth B. Foote (R) John D. Lodge (R) James T. Patterson (R) Antoni N. Sadlak (R)
81st
(1949–1951)
Abraham A. Ribicoff (D) Chase G. Woodhouse (D) John A. McGuire (D)
82nd
(1951–1953)
Horace Seely-Brown, Jr. (R) Albert P. Morano (R)
83rd
(1953–1955)
Thomas J. Dodd (D) Albert W. Cretella (R)
84th
(1955–1957)
85th
(1957–1959)
Edwin H. May, Jr. (R)
86th
(1959–1961)
Emilio Q. Daddario (D) Chester Bowles (D) Robert N. Giaimo (D) Donald J. Irwin (D) John S. Monagan (D) Frank Kowalski (D)
87th
(1961–1963)
Horace Seely-Brown, Jr. (R) Abner W. Sibal (R)
88th
(1963–1965)
William L. St. Onge (D) Bernard F. Grabowski (D)
89th
(1965–1967)
  Donald J. Irwin (D) 6th district
  Bernard F. Grabowski (D)
90th
(1967–1969)
Thomas J. Meskill (R)
91st
(1969–1971)
  Lowell P. Weicker, Jr. (R)
  Robert H. Steele (R)
92nd
(1971–1973)
William R. Cotter (D) Stewart McKinney (R) Ella T. Grasso (D)
93rd
(1973–1975)
Ronald A. Sarasin (R)
94th
(1975–1977)
Christopher Dodd (D) Toby Moffett (D)
95th
(1977–1979)
96th
(1979–1981)
William R. Ratchford (D)
97th
(1981–1983)
  Sam Gejdenson (D) Lawrence Joseph DeNardis (R)
  Barbara B. Kennelly (D)
98th
(1983–1985)
Bruce Morrison (D) Nancy L. Johnson (R)
99th
(1985–1987)
John G. Rowland (R)
100th
(1987–1989)
 
  Christopher Shays (R)
101st
(1989–1991)
102nd
(1991–1993)
Rosa L. DeLauro (D) Gary Franks (R)
103rd
(1993–1995)
104th
(1995–1997)
105th
(1997–1999)
James H. Maloney (D)
106th
(1999–2001)
John B. Larson (D)
107th
(2001–2003)
Rob Simmons (R)
108th
(2003–2005)
Nancy L. Johnson (R)
109th
(2005–2007)
110th
(2007–2009)
Joe Courtney (D) Chris Murphy (D)
111th
(2009–2011)
Jim Himes (D)
112th
(2011–2013)
113th
(2013–2015)
Elizabeth Esty (D)
114th
(2015–2017)
Congress 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
District

References

  • Martis, Kenneth C. (1989). The Historical Atlas of Political Parties in the United States Congress. New York: Macmillan Publishing Company. 
  • Martis, Kenneth C. (1982). The Historical Atlas of United States Congressional Districts. New York: Macmillan Publishing Company. 
  • Congressional Biographical Directory of the United States 1774–present
  • Information from the Clerk of the U.S. House of Representatives

External links

  • District Map

Key

Key to party COLORS and ABBREVIATIONS for Members of the U.S. Congress
American (Know-Nothing) (K-N)
Adams (A),
Anti-Jacksonian (Anti-J),
National Republican (NR)
Anti-Administration (Anti-Admin)
Anti-Masonic (Anti-M)
Conservative (Con)
Democratic (D)
Dixiecrat (Dix),
States' rights (SR)
Democratic-Republican (D-R)
Farmer-Labor (FL)
Federalist (F)
Free Soil (FS)
Free Silver (FSv)
Fusion (FU)
Greenback (GB)
Jacksonian (J)
Non-Partisan League (NPL)
Nullifier (N)
Opposition (O)
Populist (Pop)
Pro-Administration (Pro-Admin)
Progressive (Prog)
Prohibition (Proh)
Readjuster (Rea)
Republican (R)
Socialist (Soc)
Unionist (U)
Whig (W)


Independent,
or None,
or Unaffiliated


This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World eBook Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.